Håll dig uppdaterad med en vevradio
Missa inga viktiga nyheter! Med en vevradio står du aldrig utan nyheter och har alltid tillgång till en fungerande ficklampa. Md-088+ är en uppdaterad version av den klassiska vevradion. MD-088 kan laddas genom den integrerade vevdynamon, via vägguttaget samt underhållsladdas genom den inbyggda solcellspanelen. Skillnaden mot MD-088 är att denna radio har 2000 mAh batteri istället för 1200 mAh
Hur fungerar en vevradio?
Radion tar emot sändningar från FM och AM bandet och har en utdragbar antenn för bättre mottagning. Radion ställ in manuellt och frekvens visas analogt i displayen, volymen regleras på samma vis. Radions inbyggda batteri har en kapacitet om 2000 mAh vilket innebär att du kan använda radion som en nödladdare för att delvis ladda din mobiltelefon. Det innebär också att du aldrig behöver ha laddade batterier tillgängliga. Ficklampan är ljusstark och har en koncentrerad kägla med lång räckvidd och sätts på och stängs av via knappen på ovansidan av radion. I MD-088+ så finns även en inbyggd nödsignal som aktiveras via SOS knappen på sidan. Bra att ha för att signalera en nödsituation.
Specifikationer för vevradion
Vikt: 300g Mått: 146 x 61 x 77 mm Radio: AM 520 - 1710 KHz FM 87 - 108 MHz Batteri: 2000mAh Li-ion
Varför bör man ha en vevradio?
Användningsområde: Nödradio för situationer vid elavbrott eller för användning utanför elnätet. Perfekt i krislådan men fungerar lika bra på campingturen, båten eller sommarstugan som ett trevligt tillskott Tänk på att denna produkt innehåller ett uppladdningsbart batteri. Allmänna rekommendationer för uppladdningsbara batterier är att ladda dom fullt vid leverans via den medföljande USB kabeln. Underhållsladda löpande varannan månad för att bibehålla batteriets kapacitet. Solpanelen kräver gynnsamma förhållanden för att ladda batteriet och bör ses i huvudsak som underhållsladdning. Observera också att laddkabel till eventuell telefon medföljer ej.